Koszt budowy domów - Projekty małych domów jednorodzinnych

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne:

Koszt budowy domów

Artykuly i linki > Artykuły tematyczne > Koszt budowy domu

Koszty budowy domów:
Mając na uwadze koszt budowy domu oraz prawie zawsze ograniczone domowe budżety, normalnym wydaje się chęć poznania wszystkich nakładów pieniężnych niezbędnych do przeprowadzki na nowe miejsce. Czy jednak możliwe jest całkowite i dokładne ich wyliczenie? Czy jesteśmy w stanie przewidzieć każdą ewentualność na placu budowy?
Myśląc o inwestycji szukamy konkretnych danych i zapoznajemy się z wszystkimi aspektami budownictwa – na ile pozwala nam własne doświadczenie, wykształcenie czy predyspozycje. Godzinami ślęczymy, oglądając materiały budowlane, technologie budowy domu , studiując cenniki i pytając znajomych o fachowców.
Z pomocą przychodzą także biura projektowe, które podają koszt budowy domu według danego projektu, wyliczając go co do złotówki! Każdy rozsądnie myślący człowiek musi zadać sobie pytanie: na jakiej podstawie zostało to wyliczone? Czy mój koszt budowy domu jednorodzinnego pokryje się z wyliczeniami biura?
Zasadniczo proces budowlany możemy podzielić na kilka wyraźnych etapów:
- Prace ziemne i przygotowawcze oraz fundamentowanie
- Stan surowy otwarty
- Stan surowy zamknięty
- Prace wykończeniowe
Dla potrzeb szacunków można przyjąć, że koszt budowy jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej wynosi 2500-2900 zł netto. W przypadku domów „bardziej bogatych” w detal architektoniczny (lukarny, zadaszenia, wielospadowe dachy), cena ta może wzrosnąć. W przypadku domów „prostych” (dwuspadowy dach, okna połaciowe itp.) cena ta może nieco się zmniejszyć.

Koszt doprowadzenia do stanu surowego to około 1350 złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej.
Całkowity koszt wybudowania garażu kształtuje się na poziomie 1500 zł za metr kwadratowy, bez ogrzewania, podłóg i ociepleń.
Podobną stawkę (1500 zł za metr kwadratowy) należy przyjąć za koszt strychu do adaptacji.
Całkowity koszt wybudowania piwnic może być bardzo różny. Nawet w szacunkach. Tutaj indywidualne czynniki – poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu, nachylenie terenu – mają decydujący wpływ na koszt, który może się wahać od 2000 do 3000 zł netto za metr kwadratowy.
W tym miejscu należy wspomnieć o praktyce przedstawiania kosztów budowy, wyliczonych co do złotówki. Wystarczy sobie wyobrazić, że jakiś producent wprowadza promocję na swoje materiały – jest oczywiste w jaki sposób wpłynie to na tak podany kosztorys. Nie można także zapominać choćby o upustach, dość powszechnie stosowanych wśród sprzedawców.
Region kraju ma niebagatelny wpływ nie tylko na koszty materiałów, ale także koszty robocizny. Inaczej będziemy planować wydatki w Warszawie, inaczej np. w Rzeszowie.
Wybór metody realizacji to także bardzo ważna zmienna wśród planowanych kosztów. Budowa systemem zleconym będzie droższa, ale z pewnością zaoszczędzimy dużo czasu. Natomiast budowa domu systemem gospodarczym pozwoli zmniejszyć budżet, kosztem jednak naszej pracy i wolnego czasu.
Przeglądając powyższe ceny należy sobie uświadomić, że charakter budynku – jego styl architektoniczny oraz sposób zagospodarowania działki, mają swój niemały udział w ogólnych kosztach. Przykładowo:
budynek niepodpiwniczony będzie tańszy od podpiwniczonego,
rodzaj dachu determinuje nie tylko charakter bryły, ale ma wpływ na koszty – budynki z dachem dwuspadowym są tańsze od budynków z dachem kopertowym,

realizacja lukarn jest droższa od wstawienia okien połaciowych.
Nie można zapomnieć o innych elementach architektonicznych:
przypory, zadaszenia, kolumny, mają wpływ na całość kosztów inwestycji,
zagospodarowanie działki, ogród, droga, rodzaj ogrodzenia, dostępność przyłączy mediów – to wszystko należy uwzględnić szacując wydatki.

Generalnie można powiedzieć: im prostszy budynek pod względem detali architektonicznych – tym jego realizacja będzie tańsza.
Przy większości projektów prezentowanych jest podany koszt budowy domu. Skąd się biorą prezentowane kwoty dotyczące kosztów budowy pod klucz? Takie wyliczenia opierają się na uśrednieniu wszystkich cen i przyjęciu prostego przelicznika kosztów wybudowania 1 m2 powierzchni użytkowej domu.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego